Svetový deň knihy 2012

Svetový deň knihy 2012

© Literama.sk, 24.4.2012

Myšlienka sviatku kníh sa zrodila v Katalánsku, kde si práve na sviatok sv. Juraja ľudia zvyknú darovať kvety a dobrú knihu.

Nápad, aby sa 23. apríl slávil ako svetový deň knihy predostrela organizácii UNESCO španielska vláda. Návrh bol prijatý jednohlasne. Všeobecná konferencia UNESCO na svojom 28. zasadaní roku 1995 prijala rezolúciu, ktorou sa 23. apríl stal Svetovým dňom knihy a autorských práv. Oslava Svetového dňa knihy je vzdanie pocty nielen autorom ale aj vydavateľom, kníhkupcom a ostatným šíriteľom slova v tejto jedinečnej podobe za to, že svojím prístupom prispievajú k sociálnemu a kultúrnemu vzostupu ľudstva.

Prečo práve tento deň? 23. apríl je osobitným dátumom pre celú svetovú literatúru. Práve v tento deň roku 1616 zomreli takí velikáni svetovej literatúry, ako Miguel Cervantes y Savedra, William Shakespeare a Inca Garcilaso de la Vega. Zároveň výročie narodenia alebo úmrtia majú v tento deň aj Maurice Druon, Halldór Laxness, Vladimír Nabokov, Joseph Pla a Manuel Mejía Vallejo.

Pri príležitosti Svetového dňa knihy a autorských práv 2012 vám do konca apríla prinášame v akcii mix kníh vo výhodných cenách. Veríme, že si vyberie určite každý!

Publikované 24.4.2012 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál