Herec nielen na udici - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Herec nielen na udici

Herec nielen na udici

© Literama.sk, 1.1.2021

Vynikajúci slovenský herec Jozef Kroner bol aj skvelým spoločníkom a rozprávačom. Svedčí o tom aj jeho knižka poviedok, fejtónov, causerií a impresií.

Ešte ako školopovinný som mi moja učiteľka etickej výchovy odporučila knihu o Jozefovi Kronerovi, ktorá ho ukazuje trochu v inom svetle. Vlastne ju odporučila všetkým spolužiakom. Jej názov mi utkvel v pamäti. V tej dobe som nevenoval etickej výchove a už vôbec nejakej knihe o hercovi nijakú zvláštnu pozornosť. Ako mladí chalani sme siahali po inej literatúre a nie po portrétoch hercov, ktorí sa hrdili titulom národný umelec. Pre nás, ako pubertiakov, táto kniha evokovala niečo nezáživné.

Avšak v domácej knižnici mojich rodičov som našiel zaprášenú, skoro polorozpadnutú, s nažltlými stránkami patiny, knihu bez prebalu. Názov mi hneď pripomenul školu a poznámku našej šarmantnej „etikárky“, ako sa pri knihe dobre bavila a aký je to dobrý počin od pána herca. Zobral som si ju domov a začal čítať. A dočítal som ju na jeden dych. Teraz len ľutujem, že som si ju neprečítal skôr.

Príbehy v nej sú veľmi pekné, doplnené hercovými takmer detskými kresbami. Čo príbeh, to originálny motív. Ako keby som sa preniesol do doby čias minulých. Čitateľ spozná herca aj zo stránky tej ľudskej, otcovskej, súrodeneckej a profesionálnej. Aj tej, ktorá robí „detskú neplechu.“ Bavil som sa a myslím, keď po nej ešte raz siahnem, budem sa baviť znova. A ozaj, viete kde je najlepšia protialkoholická liečebňa? Kniha vám dá na túto záludnú otázku jednoznačnú odpoveď.

Copyright © 2021 Marek Ščamba

Publikované 1.1.2021 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Herec nielen na udici

Herec nielen na udici

NEDOSTUPNÉ
8,07