Hviezda nad arabským peklom - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Hviezda nad arabským peklom

Hviezda nad arabským peklom

© Literama.sk, 23.10.2020

Silný príbeh. Hrôza, ktorá vám od hnevu nechá zovrieť krv v žilách!

Príbeh je fikciou, ale po prečítaní tých skutočných príbehov, ktorých je veľa, je to naozaj čítanie, ktoré hlava neberie. A po takýchto príbehoch sa stále nájdu dievčatá a ženy, ktoré si nevážia svoju slobodu a vymoženosti ktoré máme, radikalizujú sa a odchádzajú do moslimských krajín, kde sú cenené menej ako zvieratá.

Toto je príbeh, ktorý je hnusný, plný fanatizmu, špiny, ponižovania, bolesti, pokrytectva a náboženstva. Ako autorka napísala v prológu – je to príbeh žien, ktoré sa previnili len tým, že sa vôbec opovážili narodiť. Narodili sa na nesprávnom mieste v nesprávnom čase. Ocitnete sa v chlapskom svete, ktorý je perverzný, sadistický, ovládaný živočíšnymi pudmi, svete ovládanom pochybným výkladom náboženstva, ktorého sa muži úzkostlivo držia.

Hlavná hrdinka Fabiene je vlastne Fatima. Utiekla z rodiny, ktorá sa do Francúzska prisťahovala z Afganistanu. Fatima sa už narodila vo Francúzsku, ale otec je fanatický tyran, pre ktorého ženy sú len vecou, ktoré „žijú“ z milosti mužov. Fatima sa odmietne vydať za bratranca, za čo sa ju pokúsia jej bratia zabiť. Veď pošpinila meno rodiny. Útok prežije. Utečie, preruší akékoľvek styky s rodinou, odsťahuje sa, zmení si meno na Fabiene, prefarbí vlasy a začne nový život, ktorý si úzkostlivo stráži. Dočká sa šťastia v podobe očarujúceho Vincenta, ktorého si vezme za muža. Ich život je ako z rozprávky. Vincent nevie nič o minulosti Fabiene. Raz ju nahovorí, aby sa s ním vybrala do Saudskej Arábie – ako novinár tam chce urobiť rozhovor s mladým blogerom, ktorý sa búri systému a hrozí mu trest smrti. Fabiene má zlé tušenie, ale čo by nespravila pre milovaného manžela. Veď čo by sa jej tam mohlo stať, urobia rozhovor a za pár dní sú doma. Jej rozhodnutie sa stane pre ňu nočnou morou, uvrhne ju do najhlbšieho pekla, kde bitky, palicovanie, bičovanie, znásilňovanie, psychický nátlak, mučenie, hladovanie, ponižovanie, ale aj utrpenie iných ako keby nemali konca. Keď si už myslíte, že tak toto je už vrchol, nič horšie sa jej nemôže stať, tak je to ešte horšie. Ženy zabíjajú svoje narodené dcéry, aby ich ešte ako maličké dievčatká neznásilňovali náboženskí fanatici. Ale ani chlapci neboli na tom oveľa lepšie. Aj keď im od mala vymývali mozgy a pripravovali ich na svätú vojnu. Mohlo sa im stať, že ich ako malé deti ich vlastný otec poslal opásaných s výbušninou medzi ľudí a potom stisol gombík na diaľkovom odpálení. Fuj. Hnus.

Autorka napísala v knihe jednu pravdivú myšlienku: „Pravdou však je, že problém práv žien sa netýka len islamu, ten problém je prítomný vo všetkých väčších náboženstvách, kresťania a židia tiež nie sú bez viny.“

Aj keď Fabiene pozná peklo, pozná aj spolupatričnosť a dočká sa pomoci od cudzích ľudí. Dočká sa ale obrovského sklamania, ale nájde aj to, čo celý život hľadala. Je to príbeh, tak som to aj brala. Splnil však svoj účel.

Mal pre mňa jeden odkaz: dajte pozor, keď ktokoľvek v mene náboženstva vám chce vnútiť to „svoje dobro“ a siaha vám na slobodu. Náboženstvo by malo ľudí vnútorne obohacovať a robiť ich lepším, nie ich zotročovať a deliť na kategórie. A už vonkoncom je pre mňa neprijateľné, keď mi niekto chce ako žene vnucovať to, kde je moje miesto, ktoré mi vraj predurčil akýkoľvek Boh a už vonkoncom je pre mňa neprijateľné, ak mi niekto podsúva, že sa nedokážem sama správne rozhodnúť a preto za mňa rozhodne niekto iný.

Odporúčam prečítať. Ale je to veľmi, veľmi tvrdé čítanie.

Copyright 2020 © Božena Hideghétiová


Publikované 23.10.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Hviezda nad arabským peklom - 1. vydanie

Hviezda nad arabským peklom

NEDOSTUPNÉ
10,29