V pekle plynových komor - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

V pekle plynových komor

V pekle plynových komor

© Literama.sk, 13.9.2020

Autentické svedectvo bývalého člena židovského sonderkommanda v Osvienčime

Táto kniha nie je románom. Rozhovor s pánom Veneziom je biografickou výpoveďou a svedectvom preživšieho člena sonderkomanda. Tí boli so železnou pravidelnosťou každý kvartál sami splynovaní a nahradení ďalším židovským sonderkomandom.

Šťastie v nešťastí mal však pamätník nacistických hrôz Shlomo Venezia. Trochu Grék a trochu Talian, ale k jeho smole, židovského vyznania.

História je v tomto smere zdokumentovaná a životy ľudí podobných osudov z koncentračných táborov sú spísané v mnohých knihách. Každý príbeh je osobitý a unikátny. Aj tento je jedinečný. Málo sa vie o ľuďoch zo sonderkomanda, o ich plánovanej vzbure a o poslednom turnuse pred pochodom smrti. Bol však jeden z posledných, ktorý vydržal do konca a mohol podať informácie o genocíde, pekelnej práci „v sprchách“ a v krematóriu. Prežil, lebo posledné striedanie ho obišlo.

Po skončení vojny uzatvorený do seba nikdy nehovoril kým v skutočnosti bol a čo vykonával. Až po desiatkach rokoch vydal svoju spoveď.

Či by kniha mala byť povinným čítaním pre ľudí, ktorí neveria? Skôr áno, avšak názor si musí urobiť bez nútenia každý sám. Fakty však neklamú. Bola to hrôza a je v éteri hmatateľná aj dnes pri čítaní tejto knihy. Určite ju odporúčam, lebo zanechá v čitateľovom ponímaní svetonázoru hlbokú brázdu.

Copyright © 2020 Marek Ščamba

Titul v slovenskom jazyku Sonderkommando - V pekle plynových komôr.


Publikované 13.9.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : V pekle plynových komor - Svědectví přeživšího člena osvětimského sonderkommanda

V pekle plynových komor Svědectví přeživšího člena osvětimského sonderkommanda

Do Vianoc: ÁNO
Kúpiť
11,06