Neviditeľné mesto - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Neviditeľné mesto

Neviditeľné mesto

© Literama.sk, 6.8.2020

Zostane vražda mladej ženy v prostredí chasidskej komunity nevyriešená?

Toto je zvláštny príbeh. Aj keď je v ňom mŕtvola ženy, mňa skôr zaujal opisom spôsobu života ultraortodoxných Židov – chasidov. Niektoré ich zásady sú nepochopiteľné a v 21. storočí aj zaváňajúce niečím nehumánnym, až zvráteným.

Ak sa náboženstvo a viera neberie ako niečo súkromné, o čom rozhodne sám človek, tak to už potom zaváňa praktikami sekty. Vydávanie malých dievčat, často za chlapov starších a neznámych, ich strach z toho, čo bude po svadbe, ženy si po vydaji oholili hlavy (ale paradoxne potom nosili parochne), chodili vo vrecovitých šatách a ich hlavnou úlohou na svete je byť matkami a rodiť deti. V jednej časti knihy sa píše: „Vo frum manželstvách sa od manželky očakáva, že bude stále pripravená na sex. Je to fakt nepochopiteľné, lebo dievčatá sa musia zakrývať od hlavy k pätám, aby nepriťahovali pozornosť chlapcov. Nesmú sa rozprávať s mužmi, ktorí nepatria do rodiny, a už vôbec sa ich nesmú dotýkať. Potom sa vydajú a zrazu nie sú panny, ale farmárske zvieratá.“ Paradoxné. Inde sa píše, že keď mala žena menzes, tak bola nečistá. A jedna zo žien písala o tom, že muži - chasidi sú predsa aj nežní, veď 7 dní po skončení menzesu sa vedia nežne dotýkať ženy. Nepochopiteľné. Naozaj kniha, ktorá ma pomerne dosť iritovala. Takéto náboženstvo berie slobodu, ponižuje a robí to v mene Boha, ktorý má, samozrejme, mužskú podobu.

Mŕtva žena je manželkou bohatého Žida vlastniaceho šrotovisko. Na ňom nájdu jej nahé, dobité telo. Židovská komunita je však veľmi pevne zomknutá, drží sa zásady, že čo sa udeje v jej vnútri, to aj vnútri zostane. Ženu pochovajú bez pitvy, vypočúvanie viazne a celé to speje do zabudnutia. Nebyť hlavnej hrdinky, novinárky Rebeky, ktorá prišla o vražde napísať. Pre ňu je to aj niečo osobné. Jej matka patrila k chasidom a nechala ju otcovi, keď nemala ešte ani rok a vrátila sa naspäť do náboženskej komunity. Odvtedy ju nevidela. Rebeku hnevá prístup policajtov k vyšetrovaniu a rozhodne sa pustiť do pátrania po vrahovi. Prenikne cez múr odmietania a mlčania náboženskej komunity a nájde zopár ľudí, ktorí pochybujú o viere a sú ochotní aj rozprávať. Odkrýva príbeh mŕtvej ženy, ktorá bola v manželstve nešťastná, prišla o malú dcérku, ktorej smrť taktiež nebola objasnená. Chce napraviť krivdy, ktorej sa jej stali a vypátrať vraha.

Kniha nie je o vyšetrovaní vraždy. Je to príbeh o spôsobe života jednej komunity ľudí, kde sa náhodou našla jedna spomedzi nich mŕtva. Zaujímavé bolo aj opísanie spôsobu, akým fungujú novinári a ako vznikajú články. Neoslovila ma ani jedna z postáv. Ale príbeh odporúčam prečítať.

Copyright 2020 © Božena Hideghétiová

Publikované 6.8.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Neviditeľné mesto - 1. vydanie

Neviditeľné mesto

Kúpiť
11,02