Včelár z Allepa - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Včelár z Allepa

Včelár z Allepa

© Literama.sk, 27.7.2020

Silný a pravdivý príbeh migrantov, ktorí museli utiecť, aby si zachránili holý život.

Veľmi silný príbeh, ktorých sa denne odohrávajú tisícky. Pozeráme na nich cez prsty, bojíme sa ich. A pritom nepoznáme príbehy, ktoré si so sebou nesú. Migranti. Doma strácajú všetko – domovy, blízkych, nádej, budúcnosť a vydávajú sa na strastiplnú cestu, kde sú menej ako zvieratá. A na nej im vezmú aj to posledné – dôstojnosť. V krajine, kde sa nakoniec dostanú, ktorá im je cudzia nielen prírodou, ale aj ľuďmi, zvykmi, prežívajú s prázdnymi dušami a chcú sa vrátiť domov.

Prečítajte si tento príbeh. Ak máte čo i len štipku niekde zabudnutej empatie, tak vás musí zobrať. Je nepochopiteľné, čo sa deje vo svete. Náboženské vojny a konflikty, ktoré rozpútavajú fanatici, sú ako mor. Vyhladzujú krajiny, u mŕtvych vek nehrá žiadnu rolu a preživší sa boja zajtrajška.

Čo je to za krajina, v ktorej ani nevieš, na ktorú stranu sa máš pridať, lebo všetci chcú len zabíjať, z detí na ulici si robia živé terče, chlapcom stínajú hlavy, domy pod bombami padajú ako domčeky z kariet, rieka je plná plávajúcich mŕtvol, žijúci si z nej vyťahujú svojich príbuzných. Kde je Alah, ktorý ich má chrániť?

Hlavná postava Nuri spomína ...takže som sa každý deň túlal pomedzi ruiny, hľadal som potravu a vracal som sa k nej s darčekmi. Našiel som toľko zvláštnych vecičiek, polámaných aj celých kúskov ľudských životov: detskú topánku, psí obojok, mobil, rukavicu, kľúč. Je zaujímavé nájsť kľúč, keď už niet dverí, ktoré by ním bolo treba otvárať. Keď sa nad tým zamyslíte, nachádzať topánky a rukavice, keď už niet nôh ani rúk, je ešte čudnejšie.

Je to príbeh Nuriho a jeho ženy Afri. Nuri je včelár, robí spolu so svojim bratrancom Mustafom. Pri sýrskom meste Aleppa na kraji púšte majú obrovskú včelnicu. Obaja žijú včelami, je to ich druhá rodina. Všetko to pokazí vojna. Mustafovi zabijú syna, niekto im spáli všetky včely a vtedy Mustafa vezme ženu s dcérou a utečú do Anglicka. Volá aj Nuriho, ale ten nechce odísť. Verí, že sa to pominie a bude dobre. Ale bomba zabije v záhrade ich domu ich jediného syna, osemročného Samiho. Afra ho vidí zomierať a zo šoku stratí zrak. Odmieta odísť z Aleppa, chce byť blízko Samiho. Raz však v ich dome hľadá skupina ozbrojencov Nuriho a to ich donúti vybrať sa na cestu do Anglicka, kde sa dostal jeho bratranec Mustafa.

Cesta je hrozná. Útrapy, ktoré zažívajú znášajú s pokojom a odovzdanosťou. Nuri chráni Afru pred všetkým. Nie vždy sa mu to ale podarí. Afra už nie je tou ženou, ktorú poznal. Uzavrela sa do seba. Opisy života v utečeneckých táboroch, násilie, krádeže detí, peňazí, zabíjanie, prostitúcia, drogy. Nedôstojné podmienky na život, beznádej. Šancu odtiaľ sa má dostať len ten, čo má peniaze.

Páčil sa mi autorkin štýl písania. Nuri s Afrou znášajú všetky príkoria až so stoickým, odovzdaným pokojom, nebúria sa, nesťažujú. Zlomení stratou syna upierajú svoju nádej na Anglicko. Nuri často myslí na včely. Je krásna myšlienka v knihe, keď Nuri v jednom z táborov nájde včelu bez krídel, ktorá nemá šancu prežiť. Vezme ju a odnesie na dvor na kvet. Včela prežíva a Nuri sa tomu veľmi teší. Včelám rozumie. Táto myšlienka bola pre mňa paralelou s Nurim. Aj on stratil „krídla“, ale stále húževnato prežíval. Ako vravel, tam kde sú včely, tam je život.

V knihe sú naozaj krásne opisy. Nuri opisuje Aleppo ako najkrajší kút na svete, ešte aj púšť opisuje ako malebnú. Miluje Aleppo, a často naň spomína. Autorka vystihla podstatu rozdielu dvoch svetov, toho odkiaľ utečenci prichádzajú a toho, kde mieria. Čakajú nádej a nový začiatok, ale prinášajú si len obrovské krivdy, traumy a spomienky na mŕtvych do krajiny, ktorá im je cudzia, lebo v nej stále prší a je plná zelene. Lebo ich Aleppo sa kúpalo v slnečných lúčoch na okraji púšte a vietor privieval odvšadiaľ vôňu ruží a kvetov a včely upokojujúco bzučali.

Všetky postavy v knihe sú podané majstrovsky. Dobre sa číta, opisy sú krásne. Myšlienka a dej knihy je strašný. Veľmi ľudský príbeh o odvahe, ale aj o zmarených nádejach a strachu, bolesti a hlavne o tom, ako sa dvaja ľudia vyrovnávajú so stratou syna. Každý inak, vzájomne sa vzďaľujú, každý vo svojom svete. Nájsť cestu k sebe je ťažké.

Prečítajte si túto knihu. Určite vás prinúti pozerať sa na veľa veci inak. Majstrovské dielo o tom, čo môže spraviť človek človeku. Odporúčam prečítať. Kniha na ktorú sa nezabúda.

Obálka knihy je krásna, ako keby bola súčasťou textu, vystihuje atmosféru príbehu.

Copyright 2020 © Božena Hideghétiová


Publikované 27.7.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Včelár z Allepa - 1. vydanie

Včelár z Allepa

Kúpiť
13,23