Nina X - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Nina X

Nina X

© Literama.sk, 14.7.2020

Kto boli jej rodičia a prečo skončila ako Projekt uväznený v sekte? Akú cenu má pre ňu sloboda, keď sa o ňu nemá s kým podeliť? A kto je mŕtva žena, ktorá sa jej vynára z potlačených spomienok?

Skutočný príbeh dievčaťa Niny, ktorá vyrastá od malička v malej maoistickej sekte. Od malinkého bábätka nevie, čo je to skutočný svet. Vodca sekty súdruh Chen držal ju a ešte pár žien v tvrdej izolácii. Samozrejme keď si niekto, kto to nemá v hlave v poriadku vezme moc nad inými, môže to dopadnúť len zle. Nina vlastne ani nie je Nina, je len Projekt, ktorý nemôže o sebe rozprávať ako o osobe, alebo spomenúť Ja. Nemôže nič vlastniť, nič mať, ani len vlastné myšlienky. Lebo by tým trpeli milióny ľudí. Kto porušuje nezmyselné pravidlá, je prísne trestaný. Samozrejme okrem veľkého vodcu Chena, ktorý si svoje postavenie užíva a to doslova. V sekte sú aj tvrdé tresty, násilie, bitky. Nine sa po 20 rokoch podarí z pivnice utiecť. Ale má obrovské problémy zžiť sa so svetom, ktorý v jej predstavách je zlý, vládnu mu Fašisti a Svine a je zavalený rádioaktivitou, ktorá môže Projektu roztaviť hlavu. Nadobudnutá sloboda je pre ňu skorej príťažou a psychicky to zle znáša.

Kniha je napísaná zvláštnym spôsobom. Spisovateľ to zvolil asi preto, aby čitateľ viac vnímal to, aké to je, keď človek seba vníma ako tretiu osobu. Aj keď je to skutočný príbeh, neoslovila ma ani jedna postava. Prečítala som si ho a najmä ma dostalo to, ako niekto dospelý (nie Nina, lebo tá v tom, že jej vymývali mozog žila od bábätka) sa môže tak podriadiť niečomu chorému a zvrátenému, ako bolo „učenie“ vodcu Chena. Akí sú to vlastne ľudia, keď sa dajú tak zmanipulovať. A na druhej strane, aké má štát páky na to, aby tomu zabránil. V knihe sa opisuje aj to, ako sa Nina snažila cez sociálku a iné inštitúcie zaradiť do bežného života a vlastne aký je bezzubý a najmä ťažkopádny celý systém.

Copyright 2020 © Božena Hideghétiová

Publikované 14.7.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Nina X

Nina X

Kúpiť
13,17