Komplot - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Komplot

Komplot

© Literama.sk, 14.7.2020

Príbeh sa začal veľmi dobre, ako prvotriedne severské krimi. Zaujímavé prostredie, zaujímavá hlavná postava vyšetrovateľky a samozrejme mŕtvola.

Na nehostinnom studenom ostrove severného Nórska sa našla zavraždená premiérka. Nahá ležala na hrane vysokého útesu, s ranami od meča na hlave, s prilepeným kameňom v ruke a pod ňou na útese bola zachytená odseknutá hlava býka. Na tele sú známky mučenia a vyzerá to ako rituálna vražda.

Na vyšetrenie delikátnej vraždy pozvú inšpektorku Sara Geringënovú. Jej postava sa mi veľmi páčila. Tvrdá, veľmi inteligentná, ambiciózna, spravodlivá – okolie ju vnímalo ako chladný mysliaci stroj, bez citu. Ale jej vnútro bolo plné citových búrok a pochybností, ktoré ňou zmietali. Sarah má za sebou tvrdý vojenský výcvik a jeden veľmi ťažký prípad. Chcela by sa konečne usadiť a mať rodinu. Našla si aj partnera, ktorý vyhovuje jej vysokým požiadavkám, novinára Christophera. Ale život jej zamieša karty práve vyšetrovaním vraždy premiérky. Na mieste činu zistí prekvapujúce skutočnosti. Nešlo totiž o obyčajnú vraždu, ale o rituálnu. To ju privedie k ďalšiemu prekvapeniu. Obeť bola jednou z troch žien, ktoré mali svetu priniesť posolstvo a odhaliť tisícročné klamstvá cirkvi, ktorá postavila ženu pod úroveň muža. Sarah zistí, že aj dvom ďalším ženám hrozí nebezpečenstvo, lebo muži sa boja odhalenia pravdy. Zistí to aj na vlastnej koži, pretože je žena.

Po tomto zistení sa už dej knihy skorej uberá takým konšpiračným smerom a veľa sa tam píše o náboženstve. Stráca to čaro severskej krimi, aj keď Sarah stále vyšetruje vraždu a v príbehu pribúdajú mŕtvoly aj násilie. Páčilo sa mi pospájanie rôznych náboženstiev a porovnávanie ich vnímania postavenia ženy, ale sú tam aj citácie veľkých mysliteľov. Samozrejme treba sa na to pozerať v kontexte príbehu. Ale po prečítaní som si niektoré veci aj zisťovala, overila a dočítala som sa viac. Rozuzlenie je zaujímavé a najmä - prekvapujúce.

Kniha celkom zaujímavo opisuje mizogýnizmus, ktorému náboženstvo veľmi napomáha. V súčasnej dobe, keď sa najmä muži, snažia niektoré tie výdobytky slobody pre ženy zobrať (vidíme to aj v našej politike) a vnucujú svoj obraz videnia spoločnosti cez náboženstvo všetkým, tak je to naozaj kniha, ktorá nakopne záujem o toto dianie. Aj keď, ako som napísala, sklamalo ma to, že to nebolo to očakávané severské krimi, ale na druhej strane mi to vynahradilo to, že som sa dočítala veľa zaujímavých vecí, ktoré som potom ďalej dohľadávala v inej literatúre a dostupných prameňoch. Hlavná postava Sarah bola veľmi pekná, ale páčila sa mi aj postava jej priateľa Christophera.

Odporúčam prečítať.

Copyright 2020 © Božena Hideghétiová

Publikované 14.7.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Komplot - 1. vydanie

Komplot

Kúpiť
13,57