Výdych - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Výdych

Výdych

© Literama.sk, 30.6.2020

Druhá a dlho očakávaná zbierka Teda Chianga

Ted Chiang je držiteľom mnohých literárnych ocenení a obyvateľom mnohých literárnych žánrov. Autora poviedky, ktorá sa stala predlohou pre film Arrival, síce pričleňujú k sci-fi, no jeho poviedky sa odmietajú niekam zaradiť.

Druhá a dlho očakávaná zbierka Teda Chianga prináša prekvapivé myšlienky, ktoré osvetľujú záhady vesmíru aj ľudského vnútra. V príbehu Kupec a alchymistova brána sa predavač látok vďaka magickému portálu môže vrátiť do minulosti a pokúsiť sa o nápravu dávnych chýb. Výdych je listom od vedca z inej planéty, ktorého objav prinesie prekvapivé dôsledky nielen pre jeho vlastný svet, ale aj pre ľudstvo. A v poviedke Životný cyklus softvérových objektov žena vychová z digitálneho tvora komplexnú osobnosť, schopnú citov i rozhodnutí.

Elegantná zbierka, ktorá sa vám uhniezdi v myšlienkach, sa zaoberá najstaršími otázky nášho jestvovania: Aká je podstata vesmíru? Čo znamená byť človekom? Existuje slobodná vôľa? Každý jeden príbeh vlastným spôsobom dokazuje, že komplexná a premyslená sci-fi vystupuje na nové úrovne krásy, významu a súcitu.

„Plné hlbokej krásy... tieto príbehy sú starostlivo vybraté tak, aby navzájom rezonovali a po tom, čo prešli ohromujúce diaľky, vrátili sa do svojho počiatočného bodu... vyzreté, úchvatné poviedky, za ktoré som nesmierne vďačná.“ Amal El-Mohtarová, The New York Times Book Review

„Zbierka poviedok, ktorá vás prinúti premýšľať, zápasiť so závažnými otázkami a cítiť sa viac človekom. Ten najlepší druh sci-fi.“ Barack Obama

„Subtílna, neúprosná a žiarivá próza.“ Colson Whitehead

Publikované 30.6.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Výdych

Výdych

Kúpiť
12,69
Obrázok nedostupný: Knihy autora Ted Chiang

Ted Chiang autor