Šarlátový mor - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Šarlátový mor

Šarlátový mor

© Literama.sk, 12.6.2020

Post-apokalyptický príbeh, ktorý sa odohráva v roku 2073, obraz sveta v čase šírenia smrteľnej nákazy.

Kto by nepoznal slávneho autora dobrodružných románov Volanie divočiny a Biely tesák? Práve tieto dva romány sme nedočkavo hltali stránku za stránkou ako deti. Jack London patrí k spisovateľom, ktorého diela sa stali klasikou. Hádam každý milovník kníh má doma aspoň jedno jeho dielo.

Novinka, román Šarlátový mor, ktorý vyšiel pred pár dňami, je však úplne iný v porovnaní s ostatnými dielami tohto autora. V súčasnej dobe aj veľmi aktuálny. Ide o post-apokalyptický príbeh, ktorý sa odohráva v ďalekej budúcnosti a to v roku 2073. Je to príbeh o smrtiacom víruse, ktorý zapríčinil v roku 2013 takmer úplne vyhladenie ľudstva z povrchu zemského (koronavírus je veru len slabý odvar tohto vírusu, ktorý spôsobuje šarlátový mor, z ktorého sa nedá vyliečiť).

Román sa odohráva v spustošenej a divokej Amerike v roku 2073, šesťdesiat rokov po rozšírení moru, nekontrolovateľnej pandémie, ktorá vyľudnila a takmer zničila celý svet v roku 2013. Jeden z mála, ktorí prežili, je teraz už vetchý starec James Howard Smith a on je rozprávačom príbehu. Rozpráva o svojej skúsenosti so smrteľnou chorobou svojim vnukom. Svet, v ktorom však teraz žijú, je úplne odlišný od sveta spred vypuknutia moru. Podáva chlapcom svedectvo o tom, ako voľakedy žili ľudia, aký bol svet. On sám bol profesorom literatúry na univerzite.

V príbehu sa prelína minulosť s prítomnosťou. Starec opisuje svet pred pandémiou, prudké zmeny v spoločnosti počas prepuknutia moru. Nie všetkému však chlapci rozumejú. Ich vyjadrovacie schopnosti sú na nízkej úrovni, sú to divosi, ktorí sa nevedia vyjadrovať, počítať, ich jediným cieľom je nájsť potravu a prežiť. Autor sa prostredníctvom rozprávania starca sústredil na ľudské reakcie, správanie v čase pandémie. Predtým civilizovaná a moderná spoločnosť sa úplne rozpadne. Obrovský strach a panika spôsobila, že ľudia v snahe uniknúť nákaze utekajú z miest. Úniku však niet. Smrteľné baktérie sú všade. Rabovanie, vraždenie, opíjanie sa, sebectvo a chamtivosť. To je obraz sveta v čase šírenia smrteľnej nákazy.

Román je tvrdou kritikou spoločnosti.

Publikované 12.6.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Šarlátový mor - Post-apokalyptický príbeh z roku 2073

Šarlátový mor Post-apokalyptický príbeh z roku 2073

Kúpiť
7,59