Strieborná cesta - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Strieborná cesta

Strieborná cesta

© Literama.sk, 22.5.2020

Zúfalé hľadanie stratenej dcéry, seba samého a spasenia.

Zaujímavý debut, temný, nie veľmi optimistický. Psychologický triler s hlavným hrdinom Lellem.

Lelle je učiteľ matematiky, ktorému pred troma rokmi zmizla z autobusovej zastávky, na ktorej ju vyložil, jeho 17-ročná dcéra Lina. Pátranie k ničomu neviedlo. Nenašli ju, ani telo. Zo začiatku upodozrievajú aj Lelleho. Tomu sa zrúti svet. Ovládne ho hnev voči všetkému a všetkým, opustí ho žena, bolesť sa snaží otupiť alkoholom a hlavne – celý jeho život ovládne jedna jediná myšlienka: Musí nájsť Linu. Od vtedy letné noci, počas ktorých na severe Švédska svieti slnko a ľudia aby sa vyspali si zatemňujú okná všetkým, čím sa dá, Lelle brázdi po prázdnej Striebornej ceste, na ktorej Lina zmizla, a hľadá ju. Prehľadáva okolité lesy, močariny, staré opustené statky, prichádza do konfliktu s ľuďmi. Jeho vnútro je prázdnejšie ako opustené lesy. Zanedbáva sa, neje, chradne, nestará sa o poriadok v dome. Len brázdi po Striebornej ceste a v aute mu robí spoločnosť vidina mŕtvej Liny, s ktorou sa rozpráva.

Druhá pekná postava je Meja. Tínedžerka, ktorej mama sa s ňou sťahuje po Švédsku za mužmi. Meja nemá ľahký život, hanbí sa za mamu a využije prvú príležitosť, aby sa od nej oslobodila a s vidinou lásky na celý život, odíde bývať na odľahlý statok obývaný čudáckou rodinou.

V tomto čase sa stratí v tejto oblasti ďalšie dievča Hana. A Lelle stále intenzívnejšie pociťuje, že tie dve zmiznutia súvisia a jeho osud sa zvláštne prepletie s Mejiným.

Celý príbeh je skľučujúci, ako aj prostredie, do ktorého je zasadený. Krásne postavy, tie kladné, ale aj tie záporné. Nie je ich veľa, ale úplne stačia na vyrozprávanie desivého príbehu. Odkrývajú bolestivé vnútro zraneného človeka, prežívanie života bez nádeje na lepšiu budúcnosť, ale aj to, čo dokáže spraviť s osudmi ľudí posadnutosť jedného človeka svojou neomylnosťou.

Veľmi vydarený debut. Výborný. Odporúčam prečítať.

Copyright © 2020 Božena Hideghétiová


Publikované 22.5.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Strieborná cesta - Aj tá najtemnejšia cesta sa raz skončí - 1. vydanie

Strieborná cesta Aj tá najtemnejšia cesta sa raz skončí

Kúpiť
11,87