Mesto - z nášho blogu | kníhkupectvo Literama.sk

Mesto

Mesto

© Literama.sk, 7.5.2020

Klaustrofobický thriller o zle, ktoré by nemalo jestvovať, a záhade, ktorá by sa nikdy nemala objasniť.

Ak si chcete oddýchnuť a trošku sa báť, tak toto je vhodné čítanie. Priemerné, bez silnejších postáv, ale oddychové.

Príbeh sa začína v roku 1959. V malom zapadnutom banskom mestečku zmizli zo dňa na deň všetci obyvatelia. Zostal len jeden novorodenec, ktorý nevedel povedať, čo sa stalo. Udalosť nebola nikdy objasnená a keďže mesto je uprostred divočiny a dalo sa do neho dostať len dvakrát do týždňa vlakom, nechali ho napospas tejto divočine. Nikto sa už nikdy nepokúsil ho obnoviť. Zostalo len na starých banských mapách.

Alica, študentka dokumentaristiky, sa rozhodne natočiť o meste duchov film. Dá dokopy partiu ešte dvoch dievčat a dvoch chlapcov, zoženie techniku a na troch autách sa vyberú hľadať mesto duchov. Má na to aj osobné dôvody. Pochádzala z neho jej stará mama, ktorá tam prišla o celú rodinu.

Po dorazení na miesto nájdu rozpadávajúce sa budovy a ticho. Nie je tu ani signál, s rádiom je tiež problém. Mŕtva zóna. Príroda prevzala moc nad mestom. Skupinka si urobí tábor na námestí a začne s plánovaním úloh. Stiesňujúca atmosféra miesta nemá dobrý vplyv ani na vzťahy medzi nimi. Najmä napätie medzi Alicou a jej dávnou kamarátkou Emmou sa dá krájať. U ďalšieho dievčaťa Tone sa začnú prejavovať psychické problémy. Len dvaja chlapci, Max a Robert sú v pohode. Do toho sa v meste zjavujú v noci čudné siluety, v prázdnych rozpadávajúcich sa domoch počuť kroky a niekedy aj rôzne zvuky. Nezostane ale len pri tom. Situácia sa vymkne spod kontroly a začína boj o život.

Je dobré, že v knihe sa striedajú kapitoly zo súčasnosti a z minulosti. Dozvieme sa, ako sa v mestečku žilo a čo spôsobilo jeho zánik. Dôvod bol na tú dobu, keď ľudia žili zviazaní bez možnosti získania informácií a bez vedomostí, trochu pochopiteľný. Dôsledky konania jedinca fatálne.

Niektoré veci v knihe mi nedávali zmysel, ale brala som to ako oddychové čítanie. Kniha mala svoje čaro v dusivej atmosfére mesta.

Copyright © 2020 Božena Hideghétiová

Publikované 7.5.2020 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Mesto - Kam zmizli obyvatelia mesta duchov? - 1. vydanie

Mesto Kam zmizli obyvatelia mesta duchov?

Kúpiť
13,09