Krajina slobody | kníhkupectvo Literama.sk

Krajina slobody

Krajina slobody

© Literama.sk, 11.7.2019

Pestrá mozaika života v 18. storočí. Príbeh plný dobrodružstva, odvahy, vášne a hlavne o túžbe po slobodnom živote.

Po dlhšej dobe som si prečítala, na zmenu žánru, príbeh z histórie. Ak je na prebale knihy napísané, že dej je zasadený do peknej prírodnej scenérie, tak má kniha u mňa spolovice vyhrané. Aj preto som si vybrala historický román Krajina slobody od skvelého anglického rozprávača a u nás tiež obľúbeného spisovateľa Kena Folletta. Opisov krajiny tam ale zas až tak veľa nebolo, ale dozvedela som sa niečo nové z histórie Škótska.

Otroctvo som doteraz viac-menej vnímala len cez Ameriku, Afriku a Áziu. Príbeh opisuje, ako v 18. storočí na Škótskej vysočine „žili“ baníci. Uhoľný priemysel zažíval obrovský rozmach, nenásytný Londýn čakal na lode, ktoré zo Škótska vozili uhlie. Majitelia baní bohatli a baníci za neľudských podmienok hrdlačili v šachtách. A to nielen chlapi. Ale aj ženy, mladé, staré, tehotné, aj pár dní po pôrode. Hrdlačili aj malé deti. Panovalo tu zvláštne pravidlo. Do 18 rokov robili všetci v bani akože „slobodní“. Ak v bani po 18. roku odrobil človek čo i len deň, stával sa majetkom majiteľa baní – teda jeho otrokom. Kto sa pokúsil o útek, dostal na krk železný obojok, kde bolo vyryté, že je majetkom toho a toho pána. Medzi baníkmi, ktorí už rezignovali, sa hovorilo, že ak otec rodiny je otrok, tak celá jeho rodina, jeho deti, aj deti jeho detí budú otrokmi. V tomto duchu žili, hrdlačili a ich život aj správanie boli drsné tak ako ich celá bezútešná existencia. Všetko šlo v zabehnutých koľajach – páni hore, otroci dolu. Občas nejaký ten útek za slobodou, ale s tým si páni veľmi rýchlo poradili.

Ale narodí sa jeden rebel, ktorý neustále kladie otázky a hľadí aj do sveta. Na všetko okolo seba sa začne pozerať aj cez právo a nenechá si to len pre seba, ale začne poburovať aj ostatných. Takým je hlavný hrdina knihy Mack McAsh, ktorého túžba po slobode je veľmi veľká. Až taká, že panstvo radšej privrie oči nad jeho útekom, len aby sa ho zbavilo. Lenže on v poburovaní pokračuje aj v Londýne, kde sa mu nepáči, ako robotníkov zdierajú z peňazí hostinskí, cez ktorých sú najímaní na vykladanie uhlia z baní. Odsúdia ho a majú popraviť, ale on sa ako otrok dostane do Ameriky na plantáž.

Osud hlavného hrdinu sa neustále preplieta s osudom krásnej, divokej, schudobnenej aristokratky Lizzie, ktorá sa preto, aby zachránila ich rodinu pred chudobou, vydá. Myslí si, že z lásky. Títo dvaja tvrdohlaví ľudia, ktorí sa s veľkým odhodlaním snažia popretŕhať putá neslobody a bojovať o svoj lepší život, sa nakoniec ocitnú v Amerike. Americké kolónie sa búria proti anglickej nadvláde a práve tu, v tejto krajine, kde to vrie, na pozadí dramatických udalostí, sa životy oboch hrdinov konečne dočkajú rozuzlenia.

Kniha sa čítala celkom dobre i keď jej rozuzlenie je očividné už na začiatku. Také pohodové, dovolenkové čítanie. Odporúčam prečítať.

Copyright © 2019 Božena Hideghétiová

Publikované 11.7.2019 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Krajina slobody - 1. vydanie

Krajina slobody

Kúpiť
14,91