Ladislav Chudík | kníhkupectvo Literama.sk

Ladislav Chudík

Ladislav Chudík

© Literama.sk, 27.5.2019

Bol hercom, o ktorých sa hovorí, že nehrajú, ale sú.

Vedci, speváci, herci, lekári, spisovatelia, učitelia, maliari, novinári, športovci – v týchto povolaniach (a isto je ich aj viacero) má každý národ určite niekoľko viac či menej významných osobností, ktoré v danej oblasti dosiahli obrovské úspechy a navždy sa zapísali do histórie danej krajiny.

27. mája si pripomíname nedožité 95. narodeniny jednej z najvýznamnejších osobností nášho národa. Teraz jeho hviezda silno žiari v hereckom nebi, ale počas svojho života a bohatej hereckej kariéry patril k najobľúbenejších a najuznávanejším hercom: Ladislav Chudík

V detstve mu cestičku k umeniu ukázala mama, spievala mu a otec ho učil prvé básne. Ako dvadsaťtriročný mal už za sebou vyše dvadsať postáv. Jeho slovami: „Strmhlav som sa vrhol na profesionálne dosky...“ Pre všetky ním stvárnené postavy bola charakteristická noblesa, majestátnosť, kultivovanosť stvárnenia i vnútorné bohatstvo, ktoré im dodal svojim hereckým prejavom. Nehľadal postavu v sebe, ale seba nachádzal v postave. Samozrejmosťou bola pre neho vysoká profesionalita na javisku, na televíznej obrazovke, i na filmovom plátne, v rozhlase. Do pamäti českých a slovenských divákov sa zapísal ako nezabudnuteľný doktor Sova v seriáli Nemocnica na okraji mesta.

Tí obyčajní smrteľníci, ktorí ho mohli vidieť hrať na doskách Národného divadla, či prešli popri ňom náhodne na ulici, museli pocítiť jeho charizmu. Veľmi sympatický, skromný a skvelý herec. Človek, ktorý sa zapísal výraznými slovami do kroniky nášho národa a nemali by sme na neho nikdy zabudnúť.

Publikované 27.5.2019 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Ladislav Chudík

Ladislav Chudík

Kúpiť
12,24