Padni komu padni | kníhkupectvo Literama.sk

Padni komu padni

Padni komu padni

© Literama.sk, 21.5.2019

Napínavé slovenské krimi.

Tragická smrť známeho novinára, súkromný detektív – bývalý vyšetrovateľ, nepohodlní svedkovia, podsvetie, biele goliere, politické špičky, korupcia a láska uprostred všetkej tej špiny – to je naozaj pestrá mozaika kriminálneho príbehu zo slovenského prostredia.

Rozprávačom a hlavným hrdinom, ktorý pátra po pravde, je súkromný detektív Martin Blaho. Bývalého vyšetrovateľa vyhoreného z práce a so stroskotaným vzťahom, jedného dňa nakontaktuje manželka investigatívneho novinára Kamila Krausa. Novinár tragicky zahynul na koľajniciach. Záver vyšetrovania polície: samovražda. Jeho smrť však vôbec nebola náhodná. Známy novinár pracoval na sérii článkov, ktorých publikovanie by odhalilo korupciu na najvyšších miestach. Podarilo sa mu zozbierať kompromitujúce materiály na vrcholných politikov, ale uverejniť ich už nestihol.

Súkromné očko Martin Blaho je novodobý „rozprávkový“ hrdina, ktorý však i keď „zabije draka, ruku princeznej a polovicu kráľovstva veru nedostane“. Pracovitý a po spravodlivosti túžiaci bývalý vyšetrovateľ akonáhle podnikne kroky, aby odhalil pravdu o vražde novinára, akoby pichol do osieho hniezda: umierajú nevinní a sám sa stáva štvanou korisťou.

Blaho postupne rozmotáva zauzlené klbko zložitého prípadu. Spolieha sa na svoju intuíciu, dokáže zaregistrovať aj zdanlivo nepodstatné detaily, hľadať možné súvislosti, skvelo vyhodnocuje všetky zistené poznatky. Jeho vyšetrovanie a zbieranie dôkazov, odhodlanie a maximálne nasadenie do boja za spravodlivosť, je však v podstate úbohým bojom proti veterným mlynom. Týmito veternými mlynmi sú určití ľudia na určitých pozíciách, ktorí disponujú určitými prostriedkami, vďaka ktorým môžu zmeniť jasnú bielu na tmavo čiernu. Dokážu vymazať deliacu čiaru medzi pravdou a klamstvom, medzi skutočným a prezentovaným. Toto je svet, kde vrahovia si podávajú ruku s premiérom a ďalšími politikmi, kde víťazia záujmy nedotknuteľných a podsvetia. Toto je svet korupcie, rodinkárstva, v ktorom sa síce riaditelia menia, ale výkonní pracovníci zostávajú a každý je nejak zraniteľný, každý má nejakú rodinu. Toto je svet, v ktorom sú využité VŠETKY dostupné prostriedky, aby sa zabránilo úniku akýchkoľvek negatívnych informácií, ktoré by mohli spustiť lavínu odhalení.

Toto je slovenská realita.

Skvelo napísaný krimi príbeh s poriadnou dávkou napätia! Odporúčame prečítať.


Publikované 21.5.2019 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Padni komu padni - Slovenské krimi

Padni komu padni Slovenské krimi

Kúpiť
10,56