Laetitia Colombaniová: Vrkoč | kníhkupectvo Literama.sk

Laetitia Colombaniová: Vrkoč

Laetitia Colombaniová: Vrkoč

© Literama.sk, 24.3.2019

Tri ženy z troch kontinentov. Nepoznajú sa, napriek tomu ich spája mocné puto, ktorým je túžba po slobode, rovnosti a dôstojnom živote.

Kniha, ktorá vás zasiahne a bude vo vás dlho hlodať. Tri príbehy žien, tri rôzne kultúry, tri rôzne spoločenské postavenia tak veľmi od seba vzdialené.

Smitá je Indka z tej najnižšej kasty, Giulia je zo Sicílie s jej prísnymi rodovými pravidlami a robí v otcovej fabrike na parochne. A nakoniec Sarah, úspešná, nedostupná, chladná právnička z Kanady.

Všetky spája ich boj. Boj proti spoločenským pravidlám, pokrivenej morálke. Tri krásne postavy žien, ktoré nie je možné nemať rád.

Najviac ma zasiahol osud Smity. India. Ale nie tá turistická, ktorá ohuruje a nadchýna. Ale India kást, kde ak sa niekto narodí do rodiny ako dievča, má smolu. Žena nie je rovná mužovi, patrí mu. Je jeho vlastníctvom, otrokyňou. Ak by prišlo k rozhodnutiu, či zachrániť ženu, alebo kravu, muži by si vybrali kravu. A teraz si predstavte, že patríte ku kaste nedotknuteľných. Ale nie preto, že ste chránený, alebo že si vás vážia. Naopak. Smrdíte, nemôžete sa na ostatných ľudí pozerať a tak sa vám vyhýbajú. Patríte totiž ku kaste, ktorá holými rukami čistí latríny a nemáte za to nič. Keď prídete domov na večeru vás čaká upečený potkan. Aj to len z milosti ste si ho mohli nechať, lebo nepatril vám. Čo spraví matka, aby zachránila svoju dcéru pred tým, aby neskončila ako ona? Veľmi silný príbeh.

Príbeh Giulie mi potom pripadal taký všedný. Ale tiež určite nebol. Aj ona sa musela vzoprieť tradíciám a porušiť veľa pravidiel, aby dosiahla svoju slobodu v myslení, správaní aj láske. Spisovateľka veľmi pekne vystihla talianske povahy mužov.

Sarah. Vyspelá krajina západnej civilizácie. Svet úspešnej právnickej kancelárie, kde perfektný vzhľad, účes, drahé oblečenie a vizáž, doplnené chladnou povahou bez akéhokoľvek priesaku osobného života, je vysoko cenené. A Sarah má ešte aj niečo naviac. Vo svojej robote je veľmi, veľmi dobrá. Jedna z tých „nenahraditeľných“, na ktorých „stojí“ firma. Má tri deti, ktoré ale kvôli robote postavila na vedľajšiu koľaj. Žije len pre svoju robotu. Dokiaľ neochorie a tiež sa nestane „nedotknuteľnou“ a spoločnosť ju odsunie na okraj – v civilizovanej Kanade. Zrazu zistí, ako rýchlo ju, „nenahraditeľnú“, nahradia. Toto zistenie je pre ňu horšie ako choroba. Jej postavu som nechápala. Ako môže žena a matka odsunúť rodinu a nahradiť ju robotou. A keď príde o robotu, zrazu je jej život prázdny. Aj keď má tri deti. Musí padnúť na dno, aby našla pravé hodnoty.

Tri naozaj rozdielne svety, vzdialené nielen fyzicky, ale aj hodnotami. A pritom osudy troch žien majú k sebe veľmi blízko. Najkrajšia z nich bola postava Smity, ženy bez vzdelania, ale jej vzoprenie sa svojmu osudu ju stálo najviac úsilia, robila to však pre svoju dcéru.

Výborná kniha. Psychologický pohľad do duší a zmýšľania žien, ktoré musia zabojovať o svoje postavenie a dôstojnosť. Všetky pri tom niečo stratia.

Názov knihy Vrkoč je až neuveriteľne výstižný. Je napísaná po kapitolách, ktoré sa ešte delia na krátke odseky. Každá kapitola patrí jednej zo žien a jej vnútornému svetu, myšlienkam a ohľadom na dianie okolo nich. Nemá priamu reč, ale číta sa dobre. Aj keď by sa možno zdalo, že je feministicky ladená, nie je tomu tak. Skorej je to na zamyslenie. Pochopíme svet Sarah, ktorý nám začína byť blízky a možno Giulie, ale Smity nie. A pritom žijeme na jednej Zemi.

Odporúčam prečítať.

Copyright © 2019 Božena Hideghétiová

Publikované 24.3.2019 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Vrkoč - 1. vydanie

Vrkoč

NEDOSTUPNÉ
10,82