Smrteľné stroje | kníhkupectvo Literama.sk

Smrteľné stroje

Smrteľné stroje

© Literama.sk, 25.1.2019

Ponurá atmosféra postapokalyptického sveta.

Kniha Smrteľné stroje, ktorá je prvou časťou steampunkovej fantasy série, je naozaj veľmi dobrá a originálna fantasy, ktorej dej má neustále spád a hlavne - príbeh je plný výborných postáv, kladných aj záporných. Má krásny obal, ktorý sa k nej hodí.

Autorovi nemožno uprieť obrovskú fantáziu a predstavivosť. Umiestnil mestá na pohyblivé pásy a kolesá a dal ich križovať po spustnutej zemi. Vlastne to nie je putovanie, ale vražedné naháňanie. Mestá a osady sa navzájom požierajú, k surovinám sa totiž inak nedá dostať. Celé toto konanie vznešene volajú mobilným darwinizmom.

Londýn patrí tiež k neľútostným mestám, ktoré sa vydali na lov. Obrovský, vznešený a krutý. Ľudia sa v ňom považujú za vyvolených. Ale aj tu nie sú všetci na rovnakej úrovni. Samozrejme od vrchného poschodia s chrámom, vilami a parkmi do spodnej časti nad pásmi, je ďaleko. Tí dolu nemôžu ani pomyslieť na vrchné poschodia. Okrem surovín chýbajú aj potraviny. Obyvatelia sa delia na klany. Londýn ma však oproti iným jednu výhodu. Vlastní časť zbrane, ktorú našli pri prehrabávaní sa v smetiskách a v mŕtvej krajine. Jeho inžinieri ju sprevádzkovali a starosta Londýna ju chce použiť proti hradbe, ktorá zabraňuje mobilným mestám preniknúť na územia, ktoré osídľujú statické mestá. Londýn chce totiž svoje loviská rozšíriť. Lebo koristi ubúda a hrozia zlé časy.

Okrem Londýna sa stretnete aj s malými mestečkami a osadami, napospol však obývanými pirátmi, priekupníkmi a nie veľmi ústretovými obyvateľmi, ktorí chcú zo všetkého len vyťažiť. Bieda všetkých núti použiť akékoľvek prostriedky, len aby prežili.

Príbeh je pochmúrny, je to také technické fantasy v neustálom pohybe, voňajúce motorovým olejom a dymom. Stretnete sa s postavami v širokom spektre pováh, prázdnou krajinou, ktorú brázdia len hlboké ryhy po pásoch a kolesách putujúcich miest.

Dobré čítanie, originálne, už sa neviem dočkať pokračovania. Knihu som doslova zhltla. Odporúčam prečítať.

Copyright © 2019, Božena Hideghétiová


Publikované 25.1.2019 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Séria kníh: Smrteľné stroje

Smrteľné stroje