Príbeh služobníčky | kníhkupectvo Literama.sk

Príbeh služobníčky

Príbeh služobníčky

© Literama.sk, 18.1.2019

Pochmúrna vízia blízkej budúcnosti.

Dnes patrí dystopický román Príbeh služobníčky (1985) ku klasickým románom skvelej prozaičky Margaret Atwoodovej, ktorá vo svojich dielach uplatňuje svoj ostrý pozorovací talent, vtip a iróniu a ich prostredníctvom vyjadruje svoj názor na širokých rozsah tém týkajúcich sa našej modernej spoločnosti. Toto brilantné dielo získalo množstvo ocenení ako prestížne sci-fi ocenenie Arthura C. Clarka (1987) a stalo sa podkladom pre film, operu a televízny seriál, ktorý v tomto období môžeme sledovať aj v našej televízii (dva Zlaté glóbusy).

Hlavná hrdinka rozpráva svoj príbeh služobníčky odetej v červenom. Červený odev môžu nosiť len plodné ženy, ktoré boli zbavené svojej vlastnej identity, odtrhnuté od svojich rodín, od manželov a detí, sú majetkom veliteľov a ich úlohou je rodiť im deti. Sú najdôležitejšími členkami spoločnosti, lebo v krajine zničenej občianskými vojnami, ekologickým katastrofami, diktátorským režimom, plodnosť klesla nebezpečne nízko a ženy v červenom sú vzácny tovar.

Je to silný príbeh, ktorý nám ukazuje, aké je jednoduché, i napriek našej modernej dobe so všetkými jej skvelými výdobytkami, podľahnúť nadvláde teroru. Príbeh, ktorý zasiahne každého čitateľa, bude ho šokovať, možno sa mu bude hnusiť, bude vydesený, mnoho otázok bude nezodpovedaných. Vtiahne vás do iného sveta – strašidelného, asi až príliš reálneho - a možno vám otvorí oči…

Román, ktorý vyšiel po prvý raz pred troma desaťročiami, stále nestráca nič zo svojej aktuálnosti.

Publikované 18.1.2019 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Príbeh služobníčky

Príbeh služobníčky

NEDOSTUPNÉ
Knihy autora Margaret Atwoodová

Margaret Atwoodová autor

Autor