Bez slitování | kníhkupectvo Literama.sk

Bez slitování

Bez slitování

© Literama.sk, 12.8.2018

Výborná severská krimi s prekvapivým rozuzlením.

Krimi príbeh plný zvratov Bez slitování je v poradí piatou knihou v sérii Nyströmová & Forssová. Za stvorením nemecko-švédskej dvojice vyšetrovateliek stojí nemecko-švédska autorská dvojica.

Hneď na začiatku príbehu (už na 18. strane) je objavená prvá mŕtvola ženy a veru spôsob ako bola zavraždená bol naozaj brutálny a vyvolá zimomriavky. Samozrejme nastupuje polícia a začína sa vyšetrovanie, ktoré vedú dve ženy: staršia Ingrid Nyströmová, ktorá je z tejto profesionálnej dvojice tá rozvážnejšia a skúsenejšia, a tvrdá, uzavretá a impulzívna Stina Forssová.

Pre vyšetrovateľky a ich tím začína zdĺhavá a mravenčia práca. Musia zistiť kto je vlastne obeť a kto profitoval z jej smrti. Pribudne ďalšia mŕtvola muža a stopy okolo nej nasvedčujú, že by to mohol byť ten istý páchateľ, ktorý zabil aj ženu. Čo ich spája, keď obete sú tak veľmi vzdialené spoločensky aj majetkovo? Vyšetrovací tím pracuje na plné obrátky, siahajú až na dno svojich síl.

Kapitoly z vyšetrovania vrážd sa striedajú s kapitolami, kde je opísaný život Mulopa, domorodého chlapca z Konga, ktorému občianska vojna vezme celú rodinu a z neho povstalci spravia vraždiace monštrum. Za zvláštnych okolností sa dostane do Švédska, kde skoro nájde svoje šťastie. Tieto kapitoly čitateľa prinútia porozmýšlať nad riadkami, nad skutočným významom slov spojených do viet. Opis, či zamyslenie sa, alebo snaha o vysvetlenie toho, ako sa z nevinného chlapca stane nemilosrdný zabijak. Pri čítaní si budete klásť otázku, aký je rozdiel medzi ním a tými, ktorí zabíjajú z nenávisti migrantov, napríklad vo Švédsku?

Krimi príbeh je nielen napínavý, ale aj aktuálny. Dotýka sa súčasného problému Európy a to sú migranti a nenávisť niektorých domácich proti nim. Zaoberá sa i spoločenskou situáciou. Aktuálnosť príbehu podčiarkuje aj to, že sa dosť vecí rieši cez sociálne siete a v digitálnom svete, ktorý zohráva dôležitú úlohu.

Výborná severská krimi. Kniha sa veľmi dobre číta a dej rýchlo napredoval. Krásne opisy prostredia aj hlavných postáv. Prekvapivé rozuzlenie na záver sa naozaj podarilo.

Výborný príbeh, ktorý odporúčam prečítať.

© 2018, Božena Hideghétiová

Publikované 12.8.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Bez slitování - Nyströmová & Forssová 5 - 1. vydanie

Bez slitování Nyströmová & Forssová 5

Kúpiť
12,80
Séria kníh: Nyströmová & Forssová

Nyströmová & Forssová