Zraňujúca láska

Zraňujúca láska

© Literama.sk, 24.7.2018

Hlboká sonda do ženskej duše.

Elena Ferrante je pseudonym úspešnej talianskej spisovateľky, ktorá je obľúbená nielen u čitateľov, ale aj u kritikov a spisovateľov. Je úžasná rozprávačka. Jej knihy sú príbehmi o ľudských vzťahoch, rodine, láske a priateľstve. Hlavnými hrdinkami sú silné a osobité ženské postavy, ktoré sa snažia vysporiadať sami so sebou, s vlastnou minulosťou a tiež s komplikovanými citmi lásky a nenávisti. Sú to ženy, ktoré sa pýtajú samých seba aké je ich postavenie v roli matky, dcéry, či manželky a bojujú s tým, čo od nich očakáva spoločnosť a patriarchát. Útly román Zraňujúca láska (v originály L Amore Molesto – ako tá taliančina krásne znie, doslova spieva) je debutovým románom autorky, veľmi dobre a pútavo napísaný. Vášnivý až desivý príbeh. Dostane sa vám pod kožu.

„Moja matka sa utopila na moje narodeniny, v noci 23. mája, v mori pri mieste, ktoré volajú Spaccavento, pár kilometrov od Minturna.

Takto tragicky začína rozprávanie hlavnej hrdinky Delie, najstaršej dcéry Amalie. Dej sa odohráva v Neapole. Delia, rozprávačka, žena v strednom veku, hľadá pravdu v dusných uličkách rodného mesta. Jej matka zomrela predčasne a za záhadných okolností. Bola to samovražda? Alebo bolo jej utopenie nehodou? Delia sa vracia do minulosti, do svojho detstva, spomína na svoj vzťah s matkou, skúma Amaliin život a postupne odhaľuje pravdy a polopravdy, klamstvá. Skutočnosť sa často prelína s jej spomienkami. 166 strán obsahuje bohatú zmes: pravda, vina, pamäť, spomienky, žiarlivosť, násilie, smútok, plač, detská naivita, staroba, mladosť, láska, nenávisť, útek, pochybovanie. Hľadanie pravdy, odpovedí na otázky, hľadanie seba samej. Matka a dcéra. A na záver - Delia je Amalia:

„Bola tam Amalia. Ja som bola Amalia.“

Román je fascinujúcim pohľadom na život žien vo svete, ktorému dominujú muži.

Publikované 24.7.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Zraňujúca láska

Zraňujúca láska

Kúpiť
10,11
Knihy autora Elena Ferrante

Elena Ferrante autor

Autor