Norské dřevo

Norské dřevo

© Literama.sk, 3.7.2018

Silná kniha so silným príbehom.

Úspešný román Norské dřevo od najznámejšieho japonského spisovateľa rozpráva milostný príbeh, romantický a zároveň tragický. Výnimočná kniha s ľahko tajomnou atmosférou, ktorá autorovi priniesla slávu nielen v domácom Japonsku, ale aj u čitateľov vo svete.

Tóru Wantanbe, mladý študent, ktorý spoznáva univerzitný život, je vrhnutý do víru udalostí, ktoré mu zmenia ďalší život. Po smrti najlepšieho kamaráta Kazukiho, mu ostala ako kamarátka, Kazukiho dievča, Naoko.

Príbeh plný zaľúbenia, tragédie, odmietania a sexu, je obrazom Japonska na prelome 60.- 70. rokov 20. storočia. Smrť aj sex sú v tomto románe všadeprítomné, pričom je to aj sonda do duše hlavného hrdinu. Jeho láska k Naoko je komplikovaná, pretože je sama chorá. Duševne sa nevie so sebou vysporiadať a nevie opätovať city, tak ako by chcel jej verný priateľ. Tóru. On však stretáva iné lásky svojho života a vzťah medzi nimi je komplikovaný, a jeho život sa stáva až takým prázdny, že je nutné konštatovať:

" Stáva sa zo mňa správca múzea, do ktorého už nikto nechodí".

Smútok, náznak fantazijného sveta a tragédia sa prelína s láskou, avšak tento príbeh nie je smutný. Po prečítaní aj niekoľkých strán a chvíľkovému odloženiu knihy, má čitateľ tendenciu premýšľať čo sa stalo a čo sa bude diať na ďalších stranách. Je to silná kniha so silným príbehom a vnímaním skutočnosti. Po jej prečítaní ešte dlho budete nad ňou premýšľať.

Román vrelo odporúčam.

Marek Ščamba © 2018

Publikované 3.7.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Norské dřevo

Norské dřevo

Kúpiť
10,94
Knihy autora Haruki Murakami

Haruki Murakami autor