Číhání

Číhání

© Literama.sk, 9.5.2018

Priateľskú a pokojnú atmosféru odľahlého mestečka Canaan vo Vermonte otriasa spor o legalizáciu homosexuálnych manželstiev. Medzi ľuďmi to vrie...

Už druhá kniha od tohto autora (prvou boli Tiché dívky), ktorá nesklamala. Štýl autora je veľmi dobrý a chytľavý pre čitateľa. Číta sa rýchlo, v príbehu nie sú hluché miesta. Zasadený je do atraktívneho prostredia, ktoré pod vidiecky lenivým, uspávajúcim dojmom skrýva drsnosť, tajomstvá, staré krivdy, ale aj výzvy pre všetkých obyvateľov, ktoré so sebou prináša nová doba.

Veriaci ľudia, ktorí sa stretávajú pravidelne v kostole sa musia zmieriť s tým, že zrazu majú za svojich susedov homosexuálov. Tí sa súdia za uznanie svojich práv a zastupuje ich miestny právnik.

V malom mestečku to vrie a do toho celého práve v dome právnika zavraždia mladé dievča, ktoré tam dáva pozor na malého chlapca, pokiaľ jeho rodičia sú na večeri.

Vraždu vyšetrujú Richard North zo štátnej polície a mladá detektívka Sonja Testová. Zaujímavá dvojica, kde práve Testová, ktorá je veľmi bystrá, si dokáže spájať súvislosti a hlavne – nedá sa uspokojiť s polovičnými výsledkami, aj keď zdanlivo riešia situáciu.

North je v tomto iný – možno viac unavený a preto náchylný veriť jednoduchým riešeniam. Aj keď to zo začiatku medzi nimi škrípe a Testová má hrať len rolu pozorovateľa, nakoniec North uznáva jej kvality.

Postava Sonji Testovej je veľmi pekne vykreslená. Je komplexná, nenásilné prepojenie jej súkromia s profesiou. Detektívka, ale aj manželka a mama dvoch detí, ktoré zanedbáva práve pre robotu. Uvedomuje si to a zvádza v sebe preto veľký boj. Vždy si povie, že už nabudúce im to vynahradí. Pekne je opísaná časť, keď sa oneskorí domov a jej deti sú samé, nik ich nečaká. Prichádza do prázdneho domu, má obrovský strach, čo sa stalo. Spisovateľ veľmi pekne opísal jej vnútorné rozpoloženie matky. Ale je tu aj časť, kde na miesto činu príde s deťmi, nemá ich kto postrážiť. Necháva ich v aute bokom, aby okolo nich nechodili ľudia. Aký obrovský je jej strach, keď vyjde von a auto nenájde tam, kde ho nechala. Jej postava bude patriť medzi tie, na ktoré si vždy spomeniem.

V príbehu je ale viac pekných postáv – násilník Jed King, právnik Jon Merryfield, duchovný Viktor Jenkins. A hlavne – veľa ľudí, ani obeť, nie sú takí, ako sa ukazujú na verejnosti. Pochybnosti, pokrytectvo, klamstvá, falošné pozlátko, skazené životy a rozpadnuté rodiny. To všetko vyjde na povrch v zdanlivo pokojnom a idilickom prostredí malého mestečka.

Dobré čítanie, napínavé. Odporúčam prečítať.

--
Božena Hideghétiová, © 2018

Publikované 9.5.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Číhání - 1. vydanie

Číhání

Kúpiť
12,61