Vylúčení: Prekliati reportéri

Vylúčení: Prekliati reportéri

© Literama.sk, 22.4.2018

Prekliati reportéri sú späť! Artur Domosławski nám predkladá Encyklopédiu toho najhoršieho, čo svet pozná.

Poľský novinár a reportér Artur Domosławski (nositeľ titulu Novinár roka 2010) vo svojej knihe Vylúčení podáva reálny obraz o ľudskom utrpení v najrôznejších kútoch sveta, ktorého bol svedkom počas svojho dvadsaťročného cestovania. Z najhorších slov skladá smutnú až tragickú mozaiku života ľudí, ktorí sú neviditeľní. Sú to ľudia, ktorí sú zbavení práv a slobody, ľudia, ktorým bola odobratá dôstojnosť, ľudia, ktorí sú bezbranní a prenasledovaní. Až bolestne pravdivo napĺňa význam slov zo zoznamu a otvára nám oči. Nájde sa niekto, kto sa ich zastane?

HLAD

Tento problém sa v dnešnej modernej a pretechnizovanej dobe môže zdať niekomu neuveriteľný, ale realita je taká, že vo svete počet ľudí trpiacich hladom neustále narastá. Je to pohroma, ktorej obeťami sú státisíce až milióny ľudí a žiaľ aj detí. Príčiny sú rôzne - zlá ekonomická situácia, nezamestnanosť, klimatické zmeny, ozbrojené konflikty.

RASIZMUS

Každý človek má právo žiť slobodne bez ohľadu na farbu pleti, názoru, veku či pohlavia. Všetci by sme si mali byť rovnocenní. Rôznorodosť – v kultúre, v hudbe, v jazyku , vo zvykoch – je zaujímavá. Naša moderná doba by mala byť bez nezmyselných predsudkov. Opak je pravdou - stále sú niektoré skupiny ľudí presvedčení o nerovnosti rás, veria, že niekto musí byť nadradený a niekto menejcenný.

NENÁVISŤ

Táto hlboká a intenzívna emócia škodí všetkým a všetkému. Nikdy nikomu neprospeje ale stretávame sa s ňou veľmi často. Škody sú hlboké a bolestivé. Prečo nenávidíme? Často je za tým len nedorozumenie, zlá komunikácia, nereálne očakávania, nedostatok tolerancie, hnev či závisť.

SEXIZMUS

Sexuálne násilie, obťažovanie, nadradenosť jedného pohlavia nad druhým. Zdôrazňovanie sexuality – stačí si zapnúť telku, Internet, či prelistovať módny časopis – je to všade. Reklama bez toho nemôže existovať.

CHUDOBA

Tento stav je charakterizovaný úplným vyčerpaním materiálnych, sociálnych a kultúrnych zdrojov človeka. Slovo, ktoré by sa malo vymazať zo slovníka všetkých jazykov, ale fakt je, že asi nikdy nevymizne. Hlboká priepasť medzi tými, čo žijú až v hriešnom blahobyte a tými, ktorí sú v majorite a nedokážu si zabezpečiť ani len svoje minimálne potreby sa neustále prehlbuje.

GENOCÍDA

Posledné slovo v zozname toho najhoršieho, čo svet pozná, ale patrí k tým najstrašnejším: vyvraždenie skupiny osôb z náboženských, rasových, jazykových, národnostných, kultúrnych alebo politických príčin. Zločin proti ľudskosti.

Publikované 22.4.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Vylúčení

Vylúčení

Kúpiť
11,67
Knihy autora Artur Domosławski

Artur Domosławski autor