Fakty, ktoré by ste mali vedieť o Pôvode

Fakty, ktoré by ste mali vedieť o Pôvode

© Literama.sk, 7.1.2018

Niekoľko faktov, ktoré by ste rozhodne mali poznať skôr, než sa začítate do novej brownovky.

Určite budete súhlasiť, že knihy Dana Browna, obzvlášť séria s Robertom Langdonom, patria k svetovým bestsellerom. Nová kniha strhne okamžite záujem čitateľskej verejnosti už len v čase svojho ohlásenia. Z podivných odhalení Da Vinciho kódu až po sprisahania Ztrateného symbolu majú jeho knihy značnú dávku fantázie, ale aj množstvo overiteľných faktov.

Tu sú kľúčové veci, ktoré potrebujete vedieť predtým, ako sa ponoríte do novej knihy Dana Browna.

Miesta

Sprisahanie začína v Guggenheimovom múzeu v Bilbau, kde sa Langdon zúčastňuje akcie oznamujúcej vzrušujúcu novú technológiu.

  • Následne Langdon cestuje do Seville, Barcelony a Madridu.
  • Langdon strávil veľkú časť svojej "knižnej" kariéry cestovaním medzi Parížom, Rímom a Washingtonom. V príbehu Pôvod (Origin), postupne navštívi štyri mestá Španielska, z ktorých každé ponúka úžasné a zaujímavé príležitosti pre umenie a dejiny.

Postavy

V románe Pôvod stretneme novýé postavy, kolegov ale aj nových nepriateľov.

  • Román sa začína prezentáciou miliardára a počítačového odborníka Edmonda Kirscha, bývalého Langdonovho študenta, ktorý vynašiel novú technológiu. Kirschov vynález, ktorý sa zaoberá niektorými najzákladnejšími otázkami, náhle zmizne.
  • Langdon je nútený dať sa na útek, samozrejme, ako inak, než s krásnou ženou, Ambrou Vidalovou, riaditeľkou múzea.

História a umenie

Predchádzajúce časti série Langdon odkrýval tajomstvá výlučne starých, renesančných majstrovských diel. Kniha Pôvod je v tomto ohľade iná...

  • Brown sa v novom románe zameriava väčšinou na moderné umenie,
  • v príbehu nájdeme viac zo sveta moderných technológií a vedy.
V rozhovore s vydavateľstvom Weekly Brown odmietol presne špecifikovať, ktoré umelecké diela Langdon dešifruje, ale naznačil:
"Langdon je veľkým obdivovateľom modernistov Gauguina a Picassa. V tomto románe, keď sa presťahuje do sveta súčasného umenia, musí Langdon odstrániť svoje klasické predsudky a prechádzať krajinou avantgardných diel, ktoré spochybňujú jeho samotnú definíciu umenia."

Kritika

Kniha sa stretla s pozitívnym ohlasom literárnej kritiku ihneď po uedení a vydaní na domácom trhu. Kritici súhlasia s tým, že táto nová story určite poteší fanúšikov "langdonovskej série".

USA Today napísali: "Lojálni fanúšikovia Roberta Langdona budú nepochybne nadšení z piatej knihy v série."
V New York sa píše: "Čitatelia nájdu v ňom vírenie veľkých nápadov a nepretržitých akcií, aby tí, ktorí nie sú očarení erudíciou, môžu nájsť úľavu v sprisahaní a naopak."

Tom Hanks

Je možné, že opäť uvidíme Toma Hanksa v roli profesora Langdona.

Herec Tom Hanks hral ako Langdon v troch filmoch založených na Brownových knihách: The Da Vinci Code (2006), Anjeli a démoni (2009) a Inferno (2016), a tak by mohol by opäť vystupovať aj vo filmovej verzii Pôvod - Origin.

Keď v minulosi hovorilo o tom, prečo režisér Ron Howard nespracoval Stratený symbol - The Lost Symbol, Hanks na to odpovedal: "Dan Brown, ktorý je veľmi tajomný, pracuje na svojom ďalšom románe. Zatiaľ nemáme žiadnu predstavu, či a čo sa vôbec udeje - ak áno, tak potom uvidíme."


Plánujete si prečítať novú knihu Dana Browna - Pôvod?

Publikované 7.1.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Pôvod - 1. vydanie

Pôvod

Do Vianoc: ÁNO
Kúpiť
16,09