Hora medzi nami

Hora medzi nami

© Literama.sk, 2.1.2018

Príbeh prežitia dvoch ľudí

Ben a Shley sú uprostred drsnej divočiny. Po havárii lietadla sa snažia dostať späť do civilizácie. Ona je vážne zranená, má zlomeninu stehennej kosti, nemôže sa hýbať. Letela práve na svoju svadbu. Má však šťastie v nešťastí - Ben je veľmi dobrý športový lekár a hlavne muž s veľkým M. Má totiž vlastnosti, ktoré by u svojho muža brali všetky ženy. Je ženatý a svoju ženu neuveriteľne miluje. K tomu je tu ešte jeden tvor, ktorý prežil - pilotov pes.

/recenzia môže obsahovať spoilery/

Sledujeme ich cestu k ľuďom, na ktorej bojujú nielen s krutou prírodou, ale aj so svojimi tajomstvami. Obaja sú veľmi inteligentný a ich humor, vzhľadom k situácii v ktorej sa nachádzajú, je až čierny. To im však pomáha prežiť.

Je zaujímavé sledovať Benove vnútorné myšlienkové pochody, má veľmi zaujímavý spôsob myslenia. Aj komunikácie so svojou ženou. Nahráva jej totiž svoje odkazy, to čo prežívajú na diktafón. Vo svojom vnútri si však nesie veľmi bolestné tajomstvo.

Obe postavy sú veľmi pekne vykreslené, najmä ich vnútro. Bez zbytočného hrdinstva sledujete húževnatý boj o holý život, ale aj to, ako im ťažké podmienky dokážu otvoriť oči a na niektoré veci pozrieť z iného uhlu pohľadu.

Krásna je jedna pasáž o divočine, kde sa ocitli:

"Akoby celý svet stíchol, sneh umlčal každý zvuk. Najhlučnejšie bolo ticho! Uvažoval som, ako sa nám zmenil život. Nevyzváňali telefóny, nedostával som hlasové správy, neozývalo sa pípanie. Neprichádzali mi e-maily... Okrem praskania ohňa, Ashlinho hlasu, škrabotu Napoleónových pazúrikov po betónovej dlážke som nepočul vôbec nič."

Pekné čítanie, odbremenené od civilizačného šumu. Len človek proti prírode. Paralelne popri tom sa dozvedáme aj o živote Bena a jeho manželky Ráchel. Ben je jedna z najkrajších mužských knižných postáv v knihách, ktoré som v poslednom čase čítala.

Odporúčam prečítať, napriek tomu že hlavní hrdinovia bojujú o život, príbeh aspoň pre mňa priniesol zvláštny pokoj.

Výborné!

Božena Hideghétiová (2017 © Jaslovské Bohunice)

Publikované 2.1.2018 © Literama.sk: Autorsky chránený materiál


Kniha : Hora medzi nami

Hora medzi nami

Do Vianoc: NIE
Kúpiť
11,93