Hans Christian Andersen

Autor / 83 titulov

Hans Christian Andersen  (* 2. apríl 1805, Odense, Dánsko – † 4. augusta 1875, Rolighed) dánsky spisovateľ, známy rozprávkar.

V 11 rokoch mu zomrel otec, živiteľ rodiny. Aby uľahčil ťažkej situácii, musel mladý Hans zanechať školy a začal pracovať v továrni. Vo svojich 14 rokoch sa vydal do Kodane, kde sa bez úspechov živil ako spevák a herec bábkového divadla. Postavil si malé bábkové divadlo a vyrobil pre svoje bábky oblečky. Bol vášnivým milovníkom literatúry. Prvou šťastnou osobnosťou v Andersenová živote bol riaditeľ divadla Jonáš Collin, ktorý poslal ctižiadostivého Hansa do školy - zabezpečil mu štipendium kráľa Frederika VI. na gymnáziu vo Slagelse, neskôr prešiel na školu v Helsingor, kde zostal až do roku 1827. Príliš mu však štúdium nešlo.

Svoju prvú knižku Duch v Palnatokově hrobe (1822) vydal Andersen ešte pred nastúpením na školu. Aktívne sa zúčastnil dánskeho kultúrneho života. Nie vždy mu to priniesol pozitívne ohlasy, ale on sa nevzdával. Niektorí literární kritici a historici sa zhodujú na tom, že skoro vo všetkých svojich textoch odkazuje spisovateľ k vlastnému životu. Začínal s cestopismi a básňami väčšinou založenými na zápletkách a omyloch. Najväčšieho úspechu však dosiahol v beletrickom diele a predovšetkým  so sto päťdesiatimišiesti mi rozprávkami. Andersen písal však aj básne a romány, z ktorých je aj čítaná autobiografia (Rozprávka môjho života). Vždy v posvätný čas Vianoc vydal zväzoček rozprávok. V čase, keď neexistovala televízia, mali nielen pre deti veľký význam. Andersen v nich oživuje neživé veci, necháva prehovoriť zvieratá i domy. Ukazuje krásu života i jeho problémy života porcelánových figúrok, snehuliaka, ihly aj bocianov. Všetko samozrejme okořeňuje Andersenův osobitý štýl. Dokázal sa vcítiť do detskej duše, písal rozprávky akoby sebe, malému dieťaťu.

*2.4.1805 +4.8.1875

Kniha: Hans Christian Andersen´s Fair - 1. vydanie - Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen´s Fair

GBR Anglicky Hans Christian AndersenUsborne Publishing

Vypredané

NEDOSTUPNÉ
20,16
Kniha: O Sněhové královně - 1. vydanie - Hans Christian Andersen

O Sněhové královně

CZE Česky Hans Christian Andersenpemcom.czDeti a mládež

Vypredané

NEDOSTUPNÉ
11,94
Kniha: Čarivni kazky Andersena - 1. vydanie - Hans Christian Andersen

Čarivni kazky Andersena

Hans Christian AndersenneuvedenCudzie jazyky

Vypredané

NEDOSTUPNÉ
12,30