Knihy autora Karel Čapek - strana 2 | kníhkupectvo Literama.sk

Karel Čapek - strana 2

Karel Čapek

(* 9. január 1890, Malé Svatoňovice – † 25. december, Praha 1938)

český prozaik, dramatik, novinár, filmový scenárista, libretista

Roku 1901 nastúpil Čapek do gymnázia v Hradci Králové. Ako študent Kvart vstúpil do tajného študentského debatního spolku, čo nakoniec viedlo k jeho vylúčeniu zo školy. Odišiel teda do Brna k sestre, potom do Prahy k rodičom, kde tiež nakoniec maturoval. Po gymnáziu študoval postupne na filozofickej fakulte Univerzity Karlovy, filozofické fakúlt Univerzity Friedricha Wilhelma v Berlíne, na Sorbonne na Faculté des lettres v Paríži.

Karel Čapek pracoval ako člen redakčnej rady časopisu Národ, súkromný učiteľ syna grófa Lažanského, dramaturg Vinohradského divadla, Lidových novín a od roku 1917 bol spolu s Jozefom redaktorom Národných listov a nového satirického týždenníka Nebojsa (po 3 rokoch Z Národných listov obaja odišli pre nezhody s šéfredaktorom). Krátko po svojej ceste do Anglicka (1924) sa stal členom prípravného výboru pre ustanovenia pražského Pen klubu. Pravidelne sa vídal s prezidentom Masarykom, navštívil i E. Beneša. Zastával funkcie v rôznych kultúrnych a literárnych výboroch a komisiách. Roku 1932 s bratom prešiel k nakladateľstva Fr. Borový, ktorého sa stal tichým spoločníkom. Odmietol predsedníctva svetovej federácie Penklubů, na ktoré ho navrh HG Wells a nórsky tlač ho dokonca navrhol na Nobelovu cenu.

Literárnu tvorbu začal Čapek pred prvou svetovou vojnou, spočiatku spolu s bratom Josefom. Bol silne ovplyvnený svojim filozofickým a estetickým vzdelaním, predovšetkým pragmatizmom a expresionizmom, ale ovplyvnila ho aj vedeckej a technickej revolúcie. Disponoval veľmi širokú slovnou zásobou, používal nezvyčajná slová a rozvitia súvetia, vedel veľmi dobre využívať zvláštnosťou slovenského jazyka.
V dielach K. Čapka sa uplatňuje individualistický prístup az toho vyplývajúce uznávanie silných jedincov, neuznáva jednoznačnú pravdu, ale len pravdu z pohľadu jednotlivca. Čapková rozsiahle dielo býva delené na dve časti. V prvej, zaoberajúca sa vnútorným životom človeka ako jedinca sa Čapek pokúša skúmať možnosti i hranice ľudského poznania. Druhá, utopická časť je kritikou spoločenských problémov modernej spoločnosti, zároveň je tu často vyjadrovaná obava zo zneužitia techniky proti človeku av dielach je aj zrejmá obava z nastupujúceho fašizmu. Kritickosť jeho diel často oslabuje idylizující, alebo harmonizujúci záver, vo svojich vrcholných dielach túto tendenciu opustil. Pre tieto diela býva občas K. Čapek považovaný za predchodcu sci-fi.
Karel Čapek je prvým českým spisovateľom, ktorý uspel v zahraničí a tým veľmi prospel českej literatúre. Ako člen československého Penklubu bol v čase hroziacej nacistickej okupácie jedným z hlavných motorov odporu, keď využil všetky svoje možnosti a kontakty pre vyburcovanie národa a sveta pri snahe o zachovanie slobody. Evakuáciu do Anglicka ako správny vlastenec odmietol. Koncom roka 1938 však náhle zomiera na následky chrípky a zápalu obličiek.

Autor / Karel Čapek / 163 titulov

Kniha : Válka s mloky

Válka s mloky

Kúpiť
8,59
Kniha : Čtyři cestopisy - Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska - 1. vydanie

Čtyři cestopisy Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska

Kúpiť
10,81
Médium CD : Povídky z jedné a druhé kapsy - CDmp3 - 1. vydanie

Povídky z jedné a druhé kapsy - CDmp3

Kúpiť
6,09
Kniha : Loupežník - 2.vydání - svazek 15 - 2. vydanie

Loupežník - 2.vydání svazek 15

Kúpiť
4,32
Kniha : Obyčejný život - 1. vydanie

Obyčejný život

Kúpiť
8,83
Kniha : Boží muka - 1. vydanie

Boží muka

Kúpiť
8,02
Kniha : Hordubal - 1. vydanie

Hordubal

Kúpiť
8,43
Kniha : Povětroň - 1. vydanie

Povětroň

Kúpiť
8,83
Kniha : Krakatit - Továrna na obsolutno - 1. vydanie

Krakatit Továrna na obsolutno

Kúpiť
7,46
Médium CD : Výběr z povídek Karla Čapka

Výběr z povídek Karla Čapka

Kúpiť
9,71
Médium CD : Devatero pohádek - výběr 3

Devatero pohádek výběr 3

Kúpiť
7,62
Kniha : Ze života hmyzu - svazek 11

Ze života hmyzu svazek 11

Kúpiť
7,80
Kniha : Kniha apokryfů - Životní filosofie Karla Čapka

Kniha apokryfů Životní filosofie Karla Čapka

Kúpiť
6,77
Kniha : Devatero pohádek

Devatero pohádek

Kúpiť
11,22
Médium CD : Pudlenka

Pudlenka

Kúpiť
12,14