Knihy autora Jaroslav Foglar | kníhkupectvo Literama.sk

Jaroslav Foglar

Autor / 93 titulov

Jaroslav Foglar

(* 6. júl 1907, Praha – † 23. január 1999, Praha)

najvýznamnejší český spisovateľ pre mládež 20. storočia

Študoval Verejnú obchodnú školu. Zamestnaný ako úradník, pedagogický pracovník, zodpovedný redaktor časopisov Mladý hlasatel, Junák a Vpřed. Pod prezývkou "Jastrab" viedol po celý život skautské oddiely.

V roku 1934 je vydaná v nakladateľstve Melantrich prvá Foglarova kniha - Prístav volá (pôvodný názov "Modrý život Jiřího Dražan"). Čoskoro prichádza obdobie redaktorského pôsobenia v časopise Mladý hlásateľ, kde 8.5.1937 vychádza výzva na zakladanie čitateľských klubov Ml hlásateľa. V lete vychádza prvé vydanie knihy Hoši od Bobří rieky s ilustráciami Z. Buriana. Od novembra 1938 sa vo vedení redakcie Jaroslav Foglar spolu s Karlom Burešom a od 17. decembra vychádza na pokračovanie, dnes už legendárny seriál, Rýchle šípy, kreslený Dr Janom Fischerom. Roku 1941 je Mladý hlásateľ zastavený nacistami. Tesne po vojne rediguje Foglar časopis Junák, čoskoro však odtiaľ odišiel kvôli názorovým nezhodám, aby založil nový časopis - Vpred. Prvé "foglarovské" číslo Vpřed s legendárnou kresbou Rýchlych šípov na titulnej strane (autor Bohumil Konečný - Bimbo).

V päťdesiatych rokoch Foglar pôsobil ako vychovávateľ v domove mládeže pod dohľadom ŠtB. Ani v túto dobu neprestáva písať. Po dlhšej odmlke sa v roku 1965 na trhu objavuje Tajomná řásnovka. V Ostravskom kultúrnom spravodaji začali vychádzať Rýchle šípy is novými príbehy, kreslil Marko Čermák.V sedemdesiatych rokoch sa spisovateľ venoval predovšetkým práci s oddielom, publikuje iba v časopisoch. Z tohto obdobia pochádza kniha Náš oddiel, podložená viac ako šesťdesiatročnými autorovými skúseností vo vedení oddielu.

Po "zamatovej" revolúcii roku 1989 má Foglar úplne otvorenú cestu k čitateľskej verejnosti. V nakladateľstve Olympia vydáva stínadelskou trilógii Dobrodružstvo v temných uličkách.

Od jari 1995 je J. Foglar dlhodobo hospitalizovaný v nemocnici, ale podľa možností ďalej odchádzal na besedy s čitateľmi. K devadesátinám J. Foglara a nedožitým devadesátinám dr. Jana Fischera organizuje Múzeum hl. m. Prahy rozsiahlu výstavu s názvom Po stopách Rýchlych šípov. Vychádza jubilejný 15. vydanie knihy Hoši od Bobří rieky s pamätným listom. V roku 1998 sa v televízii objavuje pri stretnutí s dr. Karlom Burešom po päťdesiatich rokoch. A v novembri vychádza v nakladateľstve Olympia kompletné knižné vydanie Rýchlych šípov so všetkými doposiaľ vydanými príbehy.

Kniha: Z Bobří hráze - Jaroslav Foglar

Z Bobří hráze

Nedostupné

Kniha: Tábor ve Sluneční zátoce - Jaroslav Foglar, Václav Nosek

Tábor ve Sluneční zátoce

Vypredané

Kniha: Strach nad Bobří řekou - Sebrané spisy - Jaroslav Foglar

Strach nad Bobří řekou Sebrané spisy

Vypredané

Kniha: Rychlé šípy ve Stínadlech - Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta - Jaroslav Foglar

Rychlé šípy ve Stínadlech Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta

Vypredané

Kniha: Hoši od Bobří řeky - Jaroslav Foglar

Hoši od Bobří řeky

Vypredané

Kniha: Stínadla se bouří - Jaroslav Foglar

Stínadla se bouří

Vypredané

Kniha: Tajemství Velkého Vonta - Jaroslav Foglar

Tajemství Velkého Vonta

Vypredané

Kniha: Pod junáckou vlajkou - Jaroslav Foglar

Pod junáckou vlajkou

Vypredané

Kniha: Kronika hochů od Bobří řeky 1. - Skautský rok - Jaroslav Foglar

Kronika hochů od Bobří řeky 1. Skautský rok

Vypredané

Kniha: Kronika Hochů od Bobří řeky 2. - II. díl - Tábory ve Sluneční zátoce a na Zelené říččce - Jaroslav Foglar

Kronika Hochů od Bobří řeky 2. II. díl - Tábory ve Sluneční zátoce a na Zelené říččce

Vypredané

Kniha: Záhada hlavolamu - Jaroslav Foglar

Záhada hlavolamu

Vypredané